Публікації Достроковий вихід на пенсію

 

Пенсійна система в Україні передбачає обов'язкове пенсійне страхування і дострокові варіанти виходу на пенсію. Сучасний пенсіонер часто продовжує працювати при наявності вже активного права вийти на заслужений відпочинок або робить це раніше за потребою. У громадянина України є такі права, якими він може скористатися, дотримуючись нюанси. Пропоную розібратися хто, коли і за яких обставин може здійснити достроковий вихід на пенсію.

Чи можна піти на пенсію раніше терміну в Україні?

Є певні категорії осіб, які мають право вийти на заслужений відпочинок раніше терміну і можуть ним скористатися при досягненні певного трудового стажу або виконуючи певні види робіт. Законодавство нашої країни визначає їх права і можливості в ряді законодавчих актів, що регулюють віковий діапазон, розмір забезпечення, категорії осіб, що можуть скористатися правом. Є виключають правила варіанти.

Існує багато нормативно-правових актів, які регулюють це питання, але настільки глибоке вивчення не знадобитися для вирішення поставленого нами проблеми - дострокового виходу на пенсію.

Достроковий вихід на пенсію в Україні в 2019 році може бути використаний громадянами ряду категорій:

  1. При досягненні певного віку

Категорії працюючих громадян, які мають можливість достроково оформити страхові виплати, не чекаючи певного віку - працюють на шкідливих, особливо важких роботах, підземні робочі та інші види працюють з повним робочим днем ​​з важкими умовами праці. Визначити відношення професії до переліку робіт просто. Список затверджений Кабінетом Міністрів України за атестаційним результатами виробництв. Умовами праці часто стають причиною придбання деяких хвороб або каліцтв. Це сподвигло законодавця визначити працівників виробничих сфер в окрему категорію. Так, достроковий вихід на пенсію в 55 років отримують чоловіки зі стажем не менше 25 років, зайняті на роботах повний робочий день з особливо важкими умовами праці. Пенсійне право жінка з такими ж умовами праці, але з 50 річного віку.

Окремими категоріями працюючих можна вважати третю групу, зайняту на виробництвах менше шкідливих, які пройшли відповідну атестацію. Атестаційні списки визначені Кабінетом Міністрів.

  1. Інваліди

Сюди входить категорія інвалідів по зору. Громадяни позбавлені зору з народження повністю або I категорії, мають право при досягненні страхового стажу 15 і 10 років отримати пенсійне страхування. Чоловіки можуть скористатися правом в 50 років зі стажем в 15 років, жінки в 40 років зі стажем в 10 років.

  1. Матері, які мають 5 і більше рідних дітей на піклування

Багатодітні матері, які народили та виховали до 6 років кількість дітей від 5 і більше мають право на достроковий відпочинок при трудовому стажі не менше 15 років після досягнення віку в 50 років. Сюди ж відносяться багатодітні матері, які виховали дітей-інвалідів.

  1. Військовослужбовці

Особи, які віддали борг батьківщині, продовжують розвивати роботу цієї сфери, на протязі багатьох років працюють військовими. В ході проходження служби отримали каліцтва, контузії, поранення, а також отримали групу інвалідності мають право на достроковий вихід на пенсію в співвідношенні стажу роботи і досягнення віку - жінки 20/50 років, чоловікам 25/55 років.

  1. За вислугою років

Державні службовці, прокурори, судді, депутати, працівники сфери охорони здоров'я та інших державних органів йдуть на достроковий відпочинок при наявності страхового стажу в 25 років. Іншими словами, їм дається можливість після отримання необхідної кількості страхового стажу вийти на спеціалізовану пенсію, незалежно від досягнення загальноприйнятого пенсійного віку.

  1. Працівники, які стали жертвами реорганізації або скорочення штату

Категорії працюючих, звільнені в ході реорганізації, при ліквідації посади в штаті або всієї організації. Єдиною умовою використання таких привілеїв є відхід з організації або виробництва, де передбачені подібні права.

Достроковий вихід на пенсію безробітного

Абсолютно непрацюючий чоловік все своє життя не зможе достроково вийти на достроковий відпочинок ніколи. Коли ми говоримо про подібний прецедент для безробітних, маються на увазі громадяни, які стали жертвами реорганізації, ліквідації або визнання банкрутом організації або підприємництва. Після такого повороту в житті будь-якої людини, кожен громадянин має право отримувати допомогу по безробіттю і стояти на обліку у відповідних органах. За ним може зберігатися стаж.

Ще в 2015 році Кабінет Міністрів нашої країни повністю виключив можливість не працюють стояти на реєстрації, перереєстрації непрацюючих громадян, які складаються в пошуку роботи, виходити на заслужений відпочинок достроково. У нормах закону залишилися тільки деякі винятки для тих, хто не досяг пенсійного віку мінімальний термін. У розрахунок буде включатися мінімальний страховий стаж.

Достроковий вихід на пенсію при скороченні в Україні

Існує також певна категорія громадян, які просто не встигли доробити до пенсії і в зв'язку реорганізацією, ліквідацією або визнання банкрутом підприємства змушені були залишитися без роботи. Що робити якщо не допрацював до пенсії зовсім мало? Влаштовуватися на іншу роботу не завжди можна за станом здоров'я, та й роботодавець, швидше за все, не захоче оформляти співробітника, який планує піти в найкоротші терміни. Йдеться про часовому діапазоні від півтора до двох років. Існує соціальний захист подібної категорії громадян.

Закон України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" передбачає можливість дострокового виходу на пенсію, якщо такі позбулися роботи не зі своєї вини, внаслідок певних обставин за півтора року до настання пенсійного віку. У цьому випадку громадянин протягом 7 днів після офіційного звільнення повинен подати відповідні документи. Таким чином, скорочення перед пенсією дає гарантії людині похилого віку не залишитися "за бортом". Всі ці нюанси спокійно працювали до 22 травня 2018 року, поки 49 депутатів не подали деякі пункти ЗУ "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" для розгляду до Конституційного Суду України щодо відповідності цих норм з Конституцією.

Скорочення за 2 роки до пенсії в Україні в 2019 році істотно змінилося після вступу в силу Рішення Конституційного Суду, яким судді визнали пункти, що визначають можливість дострокового виходу на пенсію осіб, які залишилися без роботи не зі своєї вини за півтора року до настання пенсійного віку, як неконституційну. Подібні зміни певної для деяких громадян нашої країни, які потрапляють під певну ст.21 ЗУ "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", були позбавлені таких виплат. Підтвердження тому Рішення Конституційного Суду України № 5-р / 2018 від 22.05.2018 року, яким ст. 21 вищевказаного закону визнана такою, що суперечить Конституції України.

У Рішенні Конституційного Суду було викладено, що достроковий вихід на заслужений відпочинок при скороченні був гарантований тільки тим особам, трудовий договір яких, був розірваний за обставинами, що не залежали від самого працівника, а наслідками стало їх звільнення. Таким чином, законодавство нашої країни страхує громадян, які опинилися в складній життєвій ситуації у віці, що по-суті, вже не визначає людину повноцінно працездатним і унеможливлює влаштуватися на іншу роботу. Соціальний пакет гарантував гідні умови життя і безбідну старість.

Ще однією причиною, на яку посилається Конституційний Суд - це непередбачувані або занадто часті зміни в законодавстві. На думку суддів, подібні зміни можуть заподіювати дискомфорт особам підпадають під його дію. Вони не можуть швидко адаптуватися до змін і в силу часових рамок підлаштуватися до них. У сприйнятті категорій населення суд обґрунтовує це як підрив поваги і довіри до органів, що виконують керівництво державою і нормативно-правовим актам прийнятим ними.

У зв'язку з тим, що п.1 ст. 8 Конституції України гарантує в державі принцип верховенства права, а Конституція має найвищу юридичну силу, то норми прописані в законах нижчого рівня, які нею не відповідають, можуть бути оскаржені і виключені в порядку, що передбачає законодавство. Принцип верховенства права означає, що джерелом прав в країні є народ. Права не повинні обмежуватися або бути нижче будь-якого Закону і законодавчих актів нижчого рівня.

Юрисдикція Конституційного Суду України і все Рішення, є обов'язковими до виконання і оскарженню не підлягають. Прийняті Рішення набирають законної сили з моменту їх офіційної публікації, а критиковані норми втрачають свою силу.

На закінчення

Позначимо, що достроковий вихід на пенсію можливий в державі Україна, визначено її основними Законами, підзаконними нормативно-правовими актами. Величезна частина громадян, які дійсно потребують соціального захисту, в тому числі і фінансового характеру, захищені законодавством країни і можуть отримати привілеї. Якщо ви є одним з носіїв такого права для її реалізації краще звернутися до фахівців. Вони чітко роз'яснять всі можливості, права і правильний напрямок їх реалізації. Ви зможете повноцінно скористатися своїм правом.

рекомендую до прочитання
Нова поліція України: що змінилося? Нова поліція України: що змінилося?

В даній статті наведені важливі аспекти діяльності нової структурної одиниці вітчизняної міліції - Національної…

Розірвання шлюбу та місце проживання дітей

Розлучення в наш час трапляються все частіше. Вирішивши розлучитися, подружжя стикається з низкою запитань.…

Чи можна призупинити оплату оренди за договором на час карантину?

На сьогоднішній день, в умоваx карантину, багатьох підприємців, які здійснюють свою діяльність в орендованиx…

Договір на створення сайту

Сьогодні майже кожен успішний бізнесмен чи компанія, яка займає перші місця на ринку має свій сайт в…