Публікації Іпотека на пальцях

Іпотека - це форма застави, яка є гарантією виконання певних обов'язків за договором. Йтиметься про нерухоме майно. У таких домовленостях фігурують кредитор і боржник. Учасники, можуть бути як юридичними так фізичними особами. Застава описується як гарантія для кредитора виконання всіх умов за договором. В іншому випадку кредитор має право вилучити нерухоме майно на свою користь і отримати задоволення своїх умов за рахунок реалізації такого майна. В ході виконання зобов'язань за договором кредитор має право перевіряти стан нерухомого майна та правильність його використання. У разі порушення таких правил, умови можуть бути виконані раніше терміну за запитом кредитора.

В ході укладення подібної угоди можна зустріти такі терміни як іпотекодержатель, іпотекодавець, іпотечний договір, поручитель.

Іпотекодержатель (кредитор) - людина, якій відбувається передача майна в іпотеку. Це забезпечує зобов'язання боржника перед нею.

Іпотекодавець (боржник) - людина, яка є власником нерухомого майна, переданого в іпотеку.

Іпотечний договір - письмова форма договору між іпотекодавцем та іпотекодержателем засвідчена нотаріусом.

Майновий поручитель - забезпечує гарантії виконання договору перед іпотекдержателем.

Обов'язкові реквізити договору

Іпотечний договір - це юридично завірений документ, який має обов'язкові реквізити і умови з обох сторін.

Для кредитора і боржника як фізичних осіб:

  • ПІБ, місце проживання (постійне), ІІН;
  • іноземці або особи без громадянства повинні надати ті ж документи, тільки без ІІН.

Для кредитора і боржника як юридичних осіб:

  • резиденти - назва, юридична адреса, код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;
  • нерезиденти надають місцезнаходження, адреса і місце реєстрації особи.

Іпотечний договір повинен включати повний зміст і конкретний розмір зобов'язання, а також терміни і порядок його виконання. Обов'язковим реквізитом є опис предмета іпотеки, реєстраційні дані і всі дані для його ідентифікації. При наявності земельної ділянки обов'язково вказувати його цільове призначення. Випуск заставної або її відсутність повинні вказуватися в обов'язковому порядку.

Ця форма є обов'язковою. Відсутність будь-якого реквізиту - це підстава вважати його недійсним.

Суть іпотеки

Предметом іпотеки є нерухоме майно. Законом України «Про іпотеку» визначено конкретне нерухоме майно, яке виконує роль предмета іпотеки:

  • нерухоме майно повинно бути власністю іпотекодавця або належати йому на праві господарювання;
  • на нерухоме майно може бути оформлено стягнення або повністю відчужене;
  • офіційна реєстрація нерухомості, яка передається в іпотеку повинна бути проведена з дотриманням державної процедури реєстрації.

Є деякі нюанси з житловим нерухомим майном, які тісно пов'язані із земельною ділянкою, перебувають на повному державному або муніципальному володінні, а також ті, що тільки плануються бути побудованими. У першому випадку, ділянку землі повинен віддаватися під заставу разом з житловим будинком на ньому.

Основне зобов'язання

Основою іпотеки є основне зобов'язання, іншими словами, предмет домовленостей і всі пункти його виконання. Тут боку будуть погоджувати основоположні їх відносин - зміст, суму кредиту, розмір оплати щомісяця. Узгодження цих нюансів дає юридичну грунт для виникнення всіх зобов'язань.

Заставна

Якщо обов'язки, які виникли між учасниками іпотеки повинні бути виконані в грошовій формі, до іпотечного договору становлять спеціальну заставну цінний папір. Якщо обов'язки за основним зобов'язанням не буде виконано боржником, кредитор має право стягнути з нього стягнення на предмет іпотеки. Це є законодавчим правом іпотекодержателя звернутись з можливістю стягненням заставної і виконання всіх зобов'язань.

Сторони можуть усно домовитися про існування всіх зобов'язань без створення цінного паперу як такої, а просто прописати можливість видачі застави окремим пунктом договору.

Перехід прав за іпотечним договором

Предмет іпотеки може бути переданий третій особі навіть в порядку правонаступництва чи спадкування. В цьому випадку, третя особа стає іпотекодавцем з усіма правами та обов'язками за договором. Права і обов'язки повинні виконуватися в повному обсязі, які були обумовлені під час підписання.

Перехідний право в порядку спадкування - це перехід всіх прав спадкоємцеві іпотекодавця. В даному випадку ніяких прав за основним зобов'язанням спадкоємець нести не буде, а тільки при порушенні боржником умов договору в межах вартості іпотеки.

Перехід права власності неприпустимий до оформлення заставної на предмет іпотеки, крім тих випадках, коли права успадковуються або переходять з правонаступництва.

Звернення стягнення

Найбільш гостре питання даній сфері - це звернення стягнення за іпотечним договором на предмет права власності. Простими словами, в учасника є два шляхи:

  1. через суд;
  2. за договором.

З огляду на, що врегулювання конфлікту через договір - це більш зрозуміла процедура, давайте зупинимося на більш напруженому способі вирішення спорів, але в той же час, більш чинному - через суд. Тривалість даного процесу, звичайно, може значно затягнутися і добряче попсувати нерви сторонам.

Відразу потрібно зазначити, що вирішення питань щодо відновлення права власності в іпотечному договорі за допомогою суду може бути реалізовано після використання всіх поза суднових компетентностей. Іншими словами, іпотекодержатель має реалізувати всі прописані в договорі умови, а вже тільки після звертатися в суд.

Одним з основних питань, які мають на увазі спосіб відновлення прав через суд в рамках іпотечних договорів є всі способи визнання права власності на уроках іпотечного договору. Сучасне законодавство, а саме Велика палата Верховного Суду України повністю вирішила це питання. За еталон беруть постанову в справі №760 / 14438/15-ц від 21.03.2018 року. У ньому йдеться про те, що право власності на предмет іпотеки - це споконвічно договірні зобов'язання і вирішувати їх в судовому порядку не має сенсу.

Таким чином, іпотечний договір - це юридично складний документ, який вимагає чіткого виконання всіх умов як з боку кредитора, так з боку боржника. Проблемні ситуації можуть виникнути і вирішити їх досить складно, особливо, в разі виникнення судового спору. Головне, при складанні такого документа, звернутися до логічності та послідовності дій. Це може стати основою для подальшої долі закладеного майна. Краще звернутися за допомогою до кваліфікованого юриста, який допоможе чітко визначити негативні наслідки і захистити ваші права за всіма пунктами. Професійний юрист зможе запобігти можливі ризики і захистити вас від них ще на початку ув'язнення договора.Іпотека

рекомендую до прочитання
Визнання державою духовної освіти

Кабинет Министров Украины Постановлением от 19 августа 2015 года № 625 утвердил Порядок государственного…

Адміністративний порядок оскарження податкових повідомлень-рішень

Пунктом 56.1. статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що рішення, прийняті контролюючими органами,…

Штраф за їзду без страховки

Посвідчення водія - це не тільки можливість керувати транспортним засобом, а й величезна відповідальність…

Що потрібно платити при купівлі-продажі нерухомості, крім вартості самого об'єкта?

При купівлі-продажі нерухомості необхідно не забувати, що є і додаткові платежі у вигляді податків і…