Публікації Як накласти арешт на майно боржника

Часто у людей або фінансових установ, які дають гроші в позику, виникає питання як накласти арешт на майно боржника. Дана проблема стає особливо актуальною, коли зобов'язання по поверненню грошей порушується і є ризик, що боржник перепише свою квартиру або будинок на родичів або продасть все своє майно третім особам.

Згідно чинного законодавства існує кілька шляхів обмеження боржника в можливості відчуження майна

По-перше, можна звернутися до суду з позовною заявою про стягнення боргу. Під час розгляду такої справи при наявності відповідного клопотання від кредитора суд може заборонити боржнику відчужувати своє майно. Рішення суду про накладення арешту має бути обов'язково зареєстровано в реєстрі прав на нерухоме майно.

По-друге, якщо під час судових розглядів арешт на майно боржника не було накладено, у кредитора є можливість подати виконавчий лист, який видається в суді після винесення рішення, в виконавчу службу. Державний або приватний виконавець після отримання від кредитора відповідних документів здійснює дії з пошуку майна боржника і накладення арештів.

Важливо пам'ятати, що краще попередити неприємність, ніж згодом боротися з нею. Ви завжди маєте право в момент позики грошей запропонувати боржнику оформити іпотеку нерухомого майна або заставу транспортного засобів. В такому випадку арешт на майно накладається нотаріусом в момент укладення відповідного договору.

Крім вищевказаного, слід пам'ятати, що в разі, якщо ви наклали арешт на майно боржника, але воно знаходиться в іпотеці або заставу у іншої особи, то ваші шанси на повернення боргу зводяться до нуля. Причина цього криється в тому, що виконавець не зможе виставити на реалізацію майно, яке знаходиться в іпотеці або заставу у інших осіб.

Як заборонити боржнику виїжджати за кордон

У разі, якщо у боржника відсутнє майно, він офіційно не працевлаштований, кредитор і виконавець вдаються до крайніх методів впливу на боржника серед яких присутній обмеження виїзду за кордон. Згідно чинного законодавства обмежити боржникові можливість виїзду за кордон можна тільки в крайньому випадку, коли доведено факт умисного невиконання рішення суду. Інакше кажучи, якщо можна довести, що гроші у боржника є, але він усіма способами перешкоджає виконанню судового рішення, то виконавець звертається до суду з відповідним клопотанням і суд виносить рішення про обмеження виїзду за кордон. Обмеження на виїзд за кордон встановлюється до моменту повного виконання судового рішення.

Важливо відзначити, що судова практика з питання обмеження виїзду боржника за кордон досить неоднозначна. У будь-якому випадку виконавцю і кредитору потрібно довести:

  1. відсутність у боржника будь-якого майна;
  2. вчинення виконавцем всіх дій, які необхідні для стягнення боргу;
  3. факти ухилення боржника від виконання судового рішення за наявності у нього реальної можливості погасити борг;
  4. наявність закордонного паспорта.

Нижче наведено кілька порад, щоб швидко і ефективно повернути борг:

  1. При позику грошей наполягайте на іпотеці нерухомості або заставу транспортних засобів. Іпотеку і заставу можна оформити навіть якщо гроші передаються в борг по звичайну, не завіреної нотаріально, розписці.
  2. Не спрямовуйте боржникові претензію. Це може спонукати його піти до юристів, які порадять йому відразу позбутися майна;
  3. При зверненні до суду відразу просите про накладення арешту. Пам'ятайте, що просити суд про накладення арешту на майно боржника можна навіть до подання позовної заяви;

Після винесення судом рішення звертайтеся до приватних виконавців, так як вони більш зацікавлені в реальному виконанні судового рішення. У виконавчому провадженні дійте агресивно, адже тільки постійний психологічний тиск на боржника принесе бажаний результат.

Що робити, якщо боржник повністю ігнорує вимоги виконавця і кредитора

Важливо пам'ятати, що Кримінальним кодексом України передбачено кримінальну відповідальність за невиконання судового рішення. У разі, якщо у боржника відсутнє майно, є сенс писати заяву в поліцію і просити порушити кримінальну справу. Високий ризик, що в порушенні кримінальної справи буде відмовлено через те, що в діях боржника відсутній склад злочину. У такій ситуації необхідно звертатися зі скаргою на дії слідчого до слідчого судді районного суду, які і вирішить чи є підстави для порушення кримінальної справи. На жаль в законодавстві України не передбачено примусове виконання боржником свого обов'язку щодо повернення грошових коштів, наприклад, громадські або інші види робіт. Слід акуратно вимагати від боржника повернення боргу, адже і боржник може написати в поліцію заяву про наявність факту вимагання або шахрайства. Безумовно такі претензії боржника безпідставні, але з огляду на реалії життя, поліція може ненавмисно зацікавитися звідки у кредитора взялися гроші на надання позики і чи має він відповідні дозволи (якщо це систематична діяльність). Якщо у Вас виникли труднощі зі стягненням боргу, Ви завжди можете звернутися за юридичною допомогою до юриста.

рекомендую до прочитання
Як правильно продати квартиру?

В інтернеті можна знайти масу статей про те, як правильно купити квартиру і не попастися на шахраїв.…

Нерозмитнені автомобілі в Україні

Щодня дорогами України переміщується значна кількість автомобілів з європейськими номерами. Це не дивно,…

Реєстрація прав на нерухоме майно Реєстрація прав на нерухоме майно

Можливість прискорити процедуру реєстрації прав на нерухоме майно передбачена Постановою Кабінету Міністрів…

Чи можна призупинити оплату оренди за договором на час карантину?

На сьогоднішній день, в умоваx карантину, багатьох підприємців, які здійснюють свою діяльність в орендованиx…