Публікації Як відшкодувати збиток за ремонт потрапив в яму автомобіля?

Стан покриття на дорогах України близький до критичного, про що добре знають власники транспортних засобів. Через невідповідність якості дорожнього полотна встановленим стандартам, спостерігається збільшення числа ДТП, викликаних ушкодженнями і перешкодами на дорогах.

У більшості випадків за ями на українських дорогах платити доводиться автовласникам з власних кишень. Але чи можна покласти відшкодування збитку на тих, хто повинен забезпечувати належну якість доріг, а не покривати всі витрати самостійно? Українське законодавство надає таку можливість, а в судовій практиці вже є рішення на користь власників транспортних засобів.

При виникненні дорожньо-транспортної пригоди, причиною якого стала яма або низьке інше ушкодження покриття існує чіткий алгоритм дій, про які вам розповість адвокат.

Щоб отримати шанс відшкодування збитку якщо авто потрапило в яму на дорозі, водій повинен:

  1. Зупинити машину, включити аварійні вогні, а також встановити знак аварійної зупинки, як того вимагають правила дорожнього руху. Це необхідно для фіксації ДТП. Причому ДТП має місце як при безпосередньому пошкодженні автомобіля внаслідок попадання в яму, так і зіткнення з іншим транспортним засобом в спробі її об'їхати.
  2.  Викликати співробітників дорожньої поліції. Згідно службової інструкції вони повинні скласти протокол про порушення ст. 124 КУпАП. Але, як показує судова практика, суди закривають більшість адміністративних проваджень по ст. 124 КУпАП в зв'язку з відсутністю в діях порушника складу правопорушення в першій інстанції або при апеляційному оскарженні. Проблема в тому, що поки в суді йде процес доказування, постраждала особа вже встигає відремонтувати свій автомобіль і провести відшкодування шкоди, заподіяної його діями.
  3.  Сфотографувати обстановку і пошкодження - слід відобразити пошкоджений автомобіль і проблемну частину дороги. Чим більше знімків, тим краще. Також необхідно зробити список можливих свідків і очевидців події, зафіксувати їх свідчення самостійно, а краще попросити про це співробітників поліції. Отримані свідчення можуть стати доказом у судовому розгляді.
  4.  При приїзді працівників дорожньої поліції наполягати на оформленні ДТП. Простежте, щоб у схемі події були вказані розміри вибоїни і відсутність знаків попередження. Схему і протокол огляду місця події слід перевірити після їх складання, часто поліцейські не фіксують дефекти дорожнього покриття, а без них довести свою невинність і вимагати відшкодування збитків дуже складно.
  5.  Вимагати від поліції виклику співробітників дорожньої служби, яка несе відповідальність за ділянку дороги, де сталося ДТП. Це необхідно для того, щоб правильно визначити організацію, до якої можна пред'явити позов про відшкодування збитку автовласникові. Залежно від типу дороги відповідальною особою може бути
  • для доріг державного значення - Укравтодор;
  • для доріг населених пунктів - органи місцевого самоврядування;
  • для доріг місцевого значення - обласна державна адміністрація;

Варто повідомити патрульним, що при відсутності складу порушення по ст. 124 КУпАП має місце ст.140 КУпАП -порушення норм і стандартів при утриманні шляхів, невжиття заходів щодо заборони або обмеження руху чи позначення місць проведення робіт. Доведення цього факту в судовому порядку вимагатиме додаткового часу і ресурсів.

По прибуттю працівники дорожньої організації повинні скласти акт огляду ділянки дороги і схему ушкоджень, що включає повні виміри Яси. Якщо шляховики відмовилися скласти акт, варто нагадати, що вони несуть юридичну відповідальність за забезпечення належних умов на дорозі, аж до і кримінальної.

  1. У разі встановлення факту порушення ст. 140 КУпАП потрібно звернутися в суд з позовом про відшкодування шкоди автовласникові до відповідальної за ділянку автомобільної дороги організації. У позові слід вказати, що дорожнє полотно не відповідало ДСТУ 3587-97 і його стан стало причиною аварії. Працівники дорожньої поліції повинні скласти протокол щодо співробітників дорожньої організації про порушення ст. 140 КУпАП. На протоколі повинні базувати подальші матеріальні вимоги позивача.

Важливо: Якщо на місце ДТП не прибув представник шляховиків, а поліцейський відмовляється складати протокол про порушення ст. 140 КУпАП, необхідно уточнити назву підрозділу, працівником якого він є, а також дані керівника підрозділу. Після цього написати заяву на підрозділ з вимогою зафіксувати адміністративне порушення з боку служби, відповідальної за ділянку дороги.

  1. Для звернення до суду слід також провести експертизу, результати якої допоможуть встановити характер пошкоджень автомобіля і визначити конкретну вартість ремонту, необхідну для відшкодування збитку.

При подачі позову до самого заяви слід прикріпити наступні документи:

- Копію протоколу про адміністративне порушення посадових осіб дорожньої організації або постанова про притягнення до адмін. відповідальності (без зазначених документів суд, швидше за все, відмовить у задоволенні позову);

- Копію протоколу огляду місця події;

- Висновок експерта, який проводив експертизу автомобіля (в разі відсутності суд може закрити провадження);

- фотодокази та письмові свідчення свідків.

При наявності вказаного пакету документів, власник автомобіля може в судовому порядку стягнути з дорожньої служби матеріальну компенсацію за ремонт автомобіля а так само вимагати відшкодування моральної шкоди, якщо авто потрапило в яму.

рекомендую до прочитання
Достроковий вихід на пенсію

  Пенсійна система в Україні передбачає обов'язкове пенсійне страхування і дострокові варіанти виходу…

Как узаконить перепланировку? [ожидает перевода] Как узаконить перепланировку? [ожидает перевода]

Зачастую собственники квартир, жилых домов не уделяют достаточно внимания необходимости узаконить перепланировку/переоборудование…

Строительство жилого дома: с чего начинать? [ожидает перевода] Строительство жилого дома: с чего начинать? [ожидает перевода]

Не нужно разбираться в тонкостях права чтобы понимать, что получение разрешительных документов на строительство…

Штраф за їзду без страховки

Посвідчення водія - це не тільки можливість керувати транспортним засобом, а й величезна відповідальність…