Публікації Визнання договору дарування недійсним

У даній статті розглядаються основні способи захисту прав осіб, які під дією обману або помилки погодилися укласти договір дарування нерухомого майна, при цьому, не маючи поняття про правові наслідки укладення такої угоди.

На жаль, в сучасному світі обман і шахрайство - популярні методи заволодіння чужим майном. Досить часто в пресі і на телебаченні з'являються звістки, що в черговий раз обдурили літньої людини і відібрали у нього квартиру або житловий будинок шляхом укладення договору дарування. Насправді, особа, яка підписує такий договір, впевнене, що право власності на житлове приміщення залишиться за ним до кінця життя, однак, згідно з чинним законодавством України право власності дарувальника при укладенні договору дарування переходить до обдарованій з моменту укладення такого договору. Після укладання угоди, особа, якій Ви подарували квартиру або житловий будинок, має повне право позбавити Вас права користування житловою площею. У підсумку це призведе до того, що Ви будете виселені з квартири або житлового будинку в якому прожили більшу частину свого життя.

Згідно ч. 3 ст. 203 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) волевиявлення сторони договору має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

В силу статті 229 - 233 ЦК України правочин, яка відбувається під впливом помилки або обману є оспорюваним.

Договір дарування визнається судом, досконалим під впливом обману, якщо інша сторона навмисно ввела дарувальника в оману щодо обставин, які впливають на вчинення правочину. На відміну від помилки, ознакою обману є умисел у діях однієї зі сторін договору. У суді наявність умислу в діях відповідача, істотність значення обставин, за якими особа введено в оману і сам факт обману повинна довести особа, яка діяла під впливом обману.

У більшості випадків, обман при укладенні угоди важко довести в ході судових розглядів. Найчастіше, щоб укласти з літньою людиною або людиною, який не обізнаний у тонкощах юриспруденції, договір дарування нерухомого майна всупереч його волі не потрібно використовувати обман і придумувати складні схеми. Шахраєві цілком достатньо упустити або недоговорити істотні моменти угоди. В такому випадку, необхідно подавати в суд позов і намагатися визнати угоду недійсною на підставі того, що він вчинений під впливом помилки.

Якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним. Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов'язків сторін. Значну роль при розгляді таких категорій справ може зіграти вік позивача, відсутність освіти, ментальні хвороби. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення. Обставини, за якими помилилася сторона угоди, повинні існувати на момент здійснення операції.

Адвокат Харків Київ

рекомендую до прочитання
Приватизация земельного участка

Згідно ст. 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується…

Процедура позбавлення батьківських прав

У даній статті розглядається процедура позбавлення батьківських прав, підстави для застосування судом…

Пенсії підприємцям

Пенсійний питання для працюючої людини зрозумілий і простий. Працюй офіційно - отримуй пенсію за трудовий…

Правові особливості Правові особливості "будівельної амністії" в Україні

В данной статье рассматриваются главные особенности процедуры введения в эксплуатацию самовольно построенных…