Публікації Реформа системи охорони здоров'я в Україні: міфи та реальність

30 листопада 2016 року Кабінетом Міністрів України була затверджена Концепція реформи фінансування системи охорони здоров'я.

Прийняття зазначеного документа свідчить про початок нової ери в сфері української медицини.

10 травня 2017 року Кабінетом Міністрів України було затверджено і направлено до Верховної Ради України для прийняття проект Закону про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів.

Практично відразу з'явилися чутки, що медицина в Україні стане дорогою і менш доступною для звичайних громадян.

У Міністерстві охорони здоров'я заявили зворотне - українська медицина після проведення реформи вийде на принципово новий європейський рівень за якістю наданих медичних послуг, при цьому малозабезпечені верстви населення отримають повний доступ до системи охорони здоров'я.

З огляду на розбіжності з цього питання, спробуємо розібратися, що ж все-таки з себе представляє медична реформа і спробуємо відповісти на питання, як реформа вплине на якість медичних послуг, їх вартість і ціну лікарських засобів.

Наріжним каменем медичної реформи є поетапний перехід до фінансування медицини по страховому принципу. Іншими словами, кошти в лікарні будуть надходити не погоджується нормативів Міністерства охорони здоров'я і кількісних показників інфраструктури лікарні та її персоналу, а на оплату певного пакету медичних послуг. Такий підхід дозволить розподілити ризики хвороб і витрати на лікування між значною кількістю застрахованих осіб.

Основним джерелом фінансування нової системи охорони здоров'я залишаться кошти державного бюджету України, отримані із загальнодержавних податків. При цьому, виплати для лікування окремого особи не будуть прив'язані до розміру його індивідуальних внесків.

Важливо відзначити, що оплата окремих медичних послуг буде частково покриватися за рахунок коштів державного бюджету України, а частково за рахунок пацієнтів, які зможуть оплатити медичні послуги безпосередньо в лікарні.

Уподобання при новій системі охорони здоров'я будуть віддаватися первинної та амбулаторної медичної допомоги. Стаціонарна (у відділеннях) медична допомога, по можливості, буде зведена до мінімуму.

Грошові кошти, що перераховуються до закладів охорони здоров'я, будуть направлятися на оплату конкретних, медичних послуг і розподілятися відповідно до рішень керівника лікарні. Тобто, фінансовий потік буде більш гнучким і з'явиться можливість використовувати зайві накопичені кошти на розвиток функціоналу лікарень. Таким чином, у керівництва закладів охорони здоров'я з'явиться більше важелів управління і, можливо, стимулів раціонально і ефективно використовувати кошти.

Що стосується лікарських засобів, то планується затвердження списку ліків, при покупці яких, держава буде частково компенсувати покупцям їх вартість.

Реалізація Концепції відбуватиметься в три етапи: підготовчий етап (2017), етап впровадження (2018-2019 роки) і етап інтеграції (2020).

При цьому слід зазначити, що вже в проекті Закону України про державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів зазначено, що держава буде повністю компенсувати громадянам вартість лише тих медичних послуг, які безпосередньо вказані в державному гарантованому пакеті (екстрена, первинна, паліативна медична допомога ) .Частічно платними послугами будуть консультації ЛОРа, ендокринолога, невролога, хірурга, ортопеда (травматолога). Стаціонарне лікування (лікування в відділеннях) так само буде частково оплачуватися за рахунок пацієнтів. Ставки і ціни поки офіційно не затверджені.

Вартість лікарських засобів буде компенсуватися лише у виняткових випадках згідно деталізованої опису ліків на підставі рецепта лікаря.

Крім вищевказаного, пацієнти можуть зіткнутися з необхідністю надавати лікаря достовірну інформацію і певний пакет документів про захворюванні з метою належного оформлення страхового випадку та виплату грошових коштів на лікування з державного бюджету.

Таким чином, медична реформа в Україні спрямована на поетапний розвиток медицини і охорони здоров'я, однак, з огляду на бідність населення і корумпованість керівництва лікарень, нова система може привести до негативних наслідків. Страхова медицина не гарантує того, що грошові кошти ефективно витрачатимуться, тому необхідний пильний контроль з боку правоохоронних органів за розподілом коштів і ціноутворенням на медичні послуги.

Юрист і адвокат Харків

рекомендую до прочитання
Особовий рахунок по сплаті комунальних послуг, як розділити?

Виходячи з практики юридичної компанії Ріяко і партнери, житлові спори щодо користування житловим приміщенням…

Договір на створення сайту

Сьогодні майже кожен успішний бізнесмен чи компанія, яка займає перші місця на ринку має свій сайт в…

Пенсії підприємцям

Пенсії підприємцям в Україні у 2021-2022 році Пенсійне питання для працюючої людини зрозумілий і простий.…

Що робити, якщо приват банк подав позов до суду?

На сьогоднішній день багато людей не можуть уявити свого життя без отримання і використання кредитних…