Публікації Вивіз і ввезення валюти в Україні в 2018 році

Вивіз і ввезення валюти в Україні в 2018 році

Вивіз і ввезення валюти в Україні в 2018, включаючи дорожні чеки та банківські метали, через митницю України регламентується постановою НБУ від 27.09.2008 (No148).

У п.1 глави 2 цього документа зазначено, що фізичним особам незалежно від віку дозволяється перевозити через митний кордон готівкові кошти без вказівки їх в декларації, якщо мова і дет про суму, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро.

П. 2 тієї ж глави свідчить, що вивезення і ввезення валюти в Україну в 2018 на велику суму можливий тільки при:

1. Вказівки їх в декларації;

2. Наявності документів, що підтверджують отримання даних коштів в банку;

3. Наявності квитанцій підтверджують обмін валюти (якщо такий мав місце);

Правила так само встановлюють, яку суму можна ввозити в Україну працівникам дипломатичної служби. Їм дозволяється перевозити більше 10 000 євро, за умови, що ці кошти були видані закордонним дипломатичним представництвом України в якості компенсації. Підтвердити цей факт може відповідна довідка дипломатичного представництва, повірена печаткою і підписом фінансового фахівця цієї установи.

Банківська квитанція, а так само довідка представництва діє 90 днів з дня отримання коштів / оформлення довідки.

Правила ввезення валюти в Україну, дозволяють нерезиденту ввозити на територію країни більше 10 000 євро за умови зазначення цієї суми в декларації. Вивезення валюти з України нерезидентами можливий суму, що не більше суми ввезених ними і задекларованих готівкових коштів, але тільки якщо задекларують їх. (П. 3-4 глави 2)

Оформлення декларації так само необхідно тому, що нерезидент на її підставі може здійснювати фінансові операції з ввезеними грошима, в тому числі і вносити їх на банківський рахунок, перекладати або інші операції.

Особливості «зеленого коридору»

Відповідно до наказу Митної Служби від 18.02.2006 (№ 137) зелений коридор є зоною спрощеного митного контролю, розташованої в аеропортах. Спеціальне обладнання якої, дозволяє перевіряти товари, що перевозяться через митницю України за спрощеною процедурою, якщо такі товари не обкладаються податком, не вносяться в декларації і їх переміщення не заборонено і не обмежено законодавством.

П 1.9 надає громадянам право вибору між спрощеним і повним контролем за умови надання ними декларації. Згідно ст. 366 Митного Кодексу обрання зеленого коридору є підтвердженням того, що людина не провозить товари, що обкладаються податком, що підлягають декларуванню або заборонені і обмежені для перевозу товари. Проходячи контроль «зеленому коридорі», громадянин несе відповідальність за порушення правил контролю та його процедури при перетині лінії, яка позначає кінець «коридору».

Дані правила чітко не вказують, яку суму валюти можна вивозити з України, але можна зробити висновок, що вона не повинна перевищувати 10 000 євро, тому що не підлягає декларуванню. Спроба вивезти більше є адміністративним порушенням.

При виявленні порушень в ході перевірки в «зеленому коридорі», працівник митної служби зобов'язаний складати протокол про порушення правил проходження контролю. Даний протокол має певну структуру, в обов'язковому порядку повинен включати ПІБ та посада перевіряючого і посилання на статтю ТК, яка була порушена. Протокол засвідчується підписом уповноваженої особи, підписом відповідальної за порушення (при його присутності) і підписами свідків (якщо такі є). Обвинувачений може відмовитися від підпису протоколу, про що робиться відповідна відмітка.

Судова практика при ввезенні та вивезенні валюти з України

Аналіз виробництв за порушення ТК в судах першої інстанції дозволяє зробити висновок, що в більшості випадків обвинувачені несуть адміністративну відповідальність. Суди неодноразово, відзначали, що предметом порушення правил проходження контролю є товар, що перевозиться, тому в якості міри відповідальності обирали конфіскацію предмета порушення, а так само адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.

Апеляційна інстанція залишає в силі переважна більшість рішень першої інстанції. Але, в деяких ситуаціях конфіскація предмета порушення не проводиться, і суд може накласти тільки штраф.

Це пов'язано з внесенням змін до інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митницю України від 25.07.2012 року. Нові правила вивезення валюти з України дозволили нерезидентам ввозити на територію країни необмежену кількість готівкових коштів без дозвільних документів з декларуванням, якщо така сума перевищує 10 000 євро. Відповідно те, скільки валюти можна вивозити з України таким особам обмежується тільки сумою, ввезеної ними ж.

При цьому потрібно враховувати, що валюта не є товаром, на який поширюються обмеження або заборона на ввезення / вивезення. У п. 4 ст. 3 Митного Кодексу зазначено, що в разі неоднозначного розуміння норм закону або інших нормативних актів, які стосуються прав і обов'язків фізичних та юридичних осіб, які переміщують товари через митний кордон, якщо воно дозволяє прийняти рішення на користь, як таких осіб, так і митного органу, рішення приймається на користь фіз. і юр. осіб.

Використовуючи цю статтю, суд може в якості санкції застосувати тільки штраф, не використовуючи конфіскації майна, що є предметом порушення, тобто готівки. Але, якщо суд приймає рішення про накладення стягнення та встановить провину в адміністративному порушенні, то винна особа сплачує судовий збір, який відповідно до закону про «Судовому зборі» становить 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що дорівнює 352 грн 40 коп .

рекомендую до прочитання
Реформа системи охорони здоров'я в Україні: міфи та реальність

30 листопада 2016 року Кабінетом Міністрів України була затверджена Концепція реформи фінансування системи…

Пенсії військовослужбовцям та учасникам бойових дій

  Пенсійні виплати військовослужбовцям актуальна тема, не менше звичайних середньостатистичних пенсій.…

Як зменшити або збільшити розмір аліментів на дитину

В умовах економічної нестабільність популярною темою є збільшення або зменшення розміру аліментів на…

Приватизация земельного участка

Згідно ст. 14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується…