Новини права Штрафні санкції як дієвий механізм забезпечення зобов'язань - огляд судової практики

Штрафні санкції як дієвий механізм забезпечення зобов'язань - огляд судової практики

Укладення письмового договору між сторонами господарських правовідносин - обовязковий та дієвий спосіб в подальшому виконання своїх зобовязань сторонами такого договору.

Для забезпечення дотримання умов таких договорів існують чітко визначені Законом механізми забезпечення зобовязань сторін - таких як неустойка, штраф та пеня.

Однак, за словами радника ЮК "Riyako&Partners" Олексія Панова найбільш дієвим є застосування штрафних санкцій.
Базове поняття "штрафних санкцій" закріплено в ГК України в ст.230. Однак розуміння їх використання досить неоднозначне як зі сторони учасників таких відносин так і зі сторони судів.

Така неоднозначність, зокрема, виникла через практику Верховного Суду України що склалась в іншій, дещо подібній, категорії правовідносин - цивільних справах пов'язаних із стягненням заборгованості з фізичних осіб за кредитними договорами

Аналіз судової практики вказує на те, що ВСУ та ВГСУ, тривалий час досить
неоднозначно сприймав правову природу штрафу та пені, які, на думку деяких колегій суддів, не підлягали одночасному стягненню навіть у спорах між суб'єктами господарювання, коли, здавалося
б, така можливість прямо передбачена нормами господарського законодавства.

Щодо поточної практики Верховного Суду з цього питання - станом на сьогодні у ВСУ сформувалась повністю протилежна думка, ніж була раніше.
Вона полягає в тому, що право встановити в договорі розмір і порядок нарахування штрафу надано сторонам ч. 4 ст. 231 ГК України.
Можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов'язань передбачено ч. 2 ст. 231 ГК України. В інших випадках порушення виконання господарських зобов'язань чинним законодавством не встановлено для учасників господарських відносин обмежень передбачити в договорі одночасне стягнення пені та штрафу, що узгоджується зі свободою договору, установленою ст. 627 ЦК України. Одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання за договором, штрафу та пені не суперечить ст. 61 Конституції України, оскільки відповідно до ст. 549 ЦК України пеня та штраф є формами неустойки, а відповідно до ст. 230 ГК України – видами штрафних санкцій, тобто не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності. У межах одного виду відповідальності можна застосовувати різний набір санкцій.

Більш детально з цього питання, а також огляд самої актуальної судової практики Ви знайдете у файлі:

рекомендую до прочитання
Закон, який в перспективе поможет вернуть в Украину миллиарды выведенных ранее капиталов и детенизировать экономику. Закон, який в перспективе поможет вернуть в Украину миллиарды выведенных ранее капиталов и детенизировать экономику.

В АП готують закон, в перспективі допоможе повернути в Україну мільярди виведених раніше капіталів і…

Вам тут рахунок за комуналку ... Вам тут рахунок за комуналку ...

В Україні планують створити житлово-комунальну інспекцію. Як, коли, навіщо, а також про тонкощі нового…

Що і як потрібно робити під час обшуку? Що і як потрібно робити під час обшуку?

Від обшуку не застрахований ніхто. І саме тому необхідно знати, що і як потрібно робити, коли до Вас…

Порушення виборчого права - за які дії настає кримінальна відповідальність Порушення виборчого права - за які дії настає кримінальна відповідальність

Порушення виборчого права - за які дії настає кримінальна відповідальність Які взагалі передбаченні…