Публікації Запит від податкової: як правильно реагувати і що необхідно робити?

Більшість суб'єктів господарювання хоча б раз у своїй господарській діяльності стикаються з отриманням запитів від податкової з надання пояснень документального підтвердження тих чи інших господарських операцій.

У чому полягає проблематика цього питання, так це в тому, що суб'єктами господарювання належним чином аналізується ризики, які виникають в той момент.

Перш за все, варто розуміти, що отримання Вами подібного запиту є першим свідченням того, що у вашого бізнесу є певні проблеми та він привернув додаткову увагу з боку податкової. Оскільки подібні запити та напрямки подібних запитів не є примхою податкового інспектора робиться це з чітким дотриманням вимог закону при наявності тих чи інших факторів необхідних для цього. В цьому випадку це або аналіз податкової інформації яка є у податкових органах, аналіз їх баз даних, або отримання такої податкової інформації з зовнішнього джерела, наприклад у вигляді скарги від будь-якого з ваших контрагентів.

Варто розуміти що для направлення подібного запиту і порядок цього напрямку, право напрямки цього запиту, вони чітко регламентовані податковим законодавством, статтею 20 Податкового кодексу, статтею 73 Податкового кодексу, також порядок направлення даного запиту і надання відповіді на дане питання регламентовані порядком періодичного надання інформації податковим органам на їх запит.

Що робити при отриманні запиту від податкової

При отриманні запиту від податкової у суб'єкта господарювання цілком резонно виникає два питання.

Перший: "Як правильно реагувати на дані запити?"
Другий: "Чи варто взагалі надавати інформацію необхідну в даному запиті?"

Деякі суб'єкти господарювання помилково вважаючи що таким чином позбавляє себе від негативних наслідків просто ігнорують даний запит його не отримують. Найчастіше це призводить лише до того, що ситуація суб'єкта господарювання погіршується, посилюється.

Чому? Тому що, по-перше, не отримання даного запиту є лише, з боку податкової, з точки зору податкових інспекторів, є свідченням того що даний суб'єкт господарювання є ризиковим платником податку - це відповідно призводить до включення даного суб'єкта господарювання до переліку ризикових і, відповідно, породжує все негативні зв'язку з цим наслідки, як-то, наприклад відмова в реєстрації податкових накладних.

Тому важливо розуміти що запит податкової в обов'язковому порядку варто отримувати.

Отже, Ви отримали запит від податкової. Що з ним робити? Як правильно на нього реагувати? Однозначно, правильну реакцію, правильну позицію і стратегію щодо реакції на цей запит повинен розробляти ваш юрист. Однак у вас є три основні шляхи.

Перший. Ви отримали запит і просто ігноруєте його, вони не надають на нього відповідь - це не є правильне рішення. Чому? Тому що ненадання відповіді на запит податкової автоматично є підставою у податковій для того, щоб призначити Вам проведення позапланової перевірки. Так, дійсно, 73 статтею Податкового кодексу, пунктом третім передбачено право платника не давати відповідь на запит податкової якщо на думку платника даний запит не відповідає вимогам податкового законодавства, вимогам і підстав позначеним в тому ж пункті 3 статті 73.


Однак Ви повинні самі для себе розуміти, що ті негативні наслідки які породжують відмову відповідати, просто ігнорування запиту, по суті, вони набагато вище ніж просто можливість Ваша правильно написати відповідь на запит податкової в якому позначені ваше з ним незгоду і відмовити податкової в задоволенні їх запит виходячи з мотивів того, що запит суперечить вимогам закону.

Другий варіант реакції на даний запит коли полягає в тому, що Ви після проведеного аналізу даного запиту приходите до розуміння і до думки того, що даний запит не відповідає вимогам закону не тільки з підстав направлення цього запиту, а й по черзі його оформлення або по черзі направлення його Вашу електронну адресу. Відповідно, пишіть письмову відповідь в податкову яка викладає свою незгоду з даними запитом мотивуючи посиланнями на податкове законодавство і по суті відмовляєте в задоволенні запиту податкової.

Така позиція є найбільш прийнятою і вірною, з точки зору юридичної практики, оскільки навіть Касаційний адміністративний суд в складі Верховного суду України неодноразово у своїх рішеннях вказує на те, що якщо запит податкової не відповідає пункту 3 статті 73 Податкового кодексу України, не має чітких посилань на пункти законодавства, яке на думку податкової порушені платником податку, не вказує чітких підстав для направлення даного запиту; не вказує чітких порушень які були встановлені, по суті. Те цей запит є нездійсненним, оскільки без цієї конкретики суб'єкт господарювання не в змозі надати детальні, правильні, повні пояснення стосовно питань, викладених у запиті, і по суті, таким чином, позбавлений права себе правильно захищати.

Виходячи з цього суд (найчастіше) завжди стає на бік суб'єкта господарювання в подібних складних ситуаціях. Тому користуватися цим механізмом варто. У будь-якому випадку варто надати відповідь у якому послатися на свою незгоду.

Також хочемо звернути Вашу увагу, на те, що кількість подібних відмов не регламентоване і не обмежена, тобто якщо кожен наступний запит податкової будете вважати, що не відповідає вимогам закону Ви повинні це викладати у своїх відповідях і таке право у Вас є.


Третій варіант реакції на отриманий запит. Я не прихильник подібної реакції, проте бувають випадки коли суб'єкти господарювання помилково вважаючи що у них все добре, їх господарська діяльність законна та обґрунтована, у них немає ніяких порушень і вирішують піти назустріч податкової й віддати чітко все що від них вимагається, тобто дати пояснення, віддати документи первинні. У чому помилковість дана даної реакції, на моє особисте переконання, так це в тому, що коли ви надаєте податковому органу всі вони вимагають первинні документи Ви по суті даєте їм можливість провести позапланову невиїзну перевірку вашої господарської діяльності.
Всі ви повинні розуміти, що напрямок вам запиту практично завжди є лише дотриманням процесуальної необхідності для того, щоб назначити Вам позапланову перевірку.

Яка це буде перевірка: виїзна або невиїзна, вже залежить від Вас, тому що якщо Ви надаєте всі документи, швидше за все, це буде не виїзна перевірка. Якщо ви документи не надасте перевірка, швидше за все, буде виїзна, оскільки акт податкової повинен містити в собі посилання на первинні документи.

І так, Ви все-таки прийняли для себе рішення відповісти податкової, дати всі пояснення, дати всі документи. Робити це теж варто за певними правилами.

Як правильно відповідати на запити податкової

 

  • Перше на що варто звертати увагу, так це на те, що Ваші пояснення повинні бути максимально деталізовані та мати посилання на всі документи господарські, які ви будете надавати податковій. Для чого? Для того, щоб максимально прибрати можливість у співробітників податкової якимось чином, так чи інакше, трактувати Ваші господарські операції й давати їм якісь висновки та аналіз які не відповідають дійсності.

 

  • Друге, на що варто звернути увагу, так це на те, що всі первинні документи, на які Ви будете посилатися в поясненнях і які Ви будете надалі надавати податковий - вони повинні бути належним чином оформлені, вони повинні містити в собі всі реквізити обов'язкові - які передбачені законом для даних первинних документів. Також вони повинні не мати під собою будь-яких системних помилок і бути пов'язані логічно і послідовно один з одним, не мати якихось не стикувань, оскільки будь-які не стикування в цих первинних документах, однозначно, будуть покладені в основу акту перевірки, як доказ порушення податкового законодавства, докази фіктивності ваших господарських операцій, і по суті, буде підставою для того, щоб надалі залучити Вас до відповідальності у вигляді нарахування податків і штрафів.

 

  • Третє, на що варто звертати увагу, так це той момент, що якщо Ви вже для себе вирішили надавати в податкову пояснення і первинні документи, то первинні документи варто представляти все що у вас є, то є надавати максимально повний пакет документів, який буде свідчити про те, що здійснена Вами господарська операція була реальна, мало під собою ділову мету. Ці документи повинні не тільки складати з договору акту прийняття-передання послуг, оплати, і чого б там не було, до цих документів доцільним є приєднання всіх документів які оформлялися в процесі здійснення господарської операції (господарської операції).

Навіть документи підтверджують Ваш переговорний процес з вашим контрагентом, документи, що підтверджують якісь журнали внутрішнього обліку, які ведуться на Вашому підприємстві та побічно будуть підтверджувати те, що ця операція здійснювалася - їх теж варто надати до цього запиту.

Для чого це робиться? Чому це важливо? Тому що Ви повинні розуміти, що швидше за все, після отримання Вашого запиту податкова все одно призначить Вам перевірку і буде донараховувати Вам податки та штрафи. Надалі Ви будете змушені оскаржити висновки цього акта перевірки в судовому порядку. І ось, в той момент, коли ви будете в суді надавати якісь первинні документи не надані вами до відповіді на запит або під час складання акта перевірки, проведення перевірки, суд може просто їх не взяти до уваги й не розглядати як доказ, мотивуючи це тим, що ці документи, по суті, були відсутні на момент проведення перевірки.

І в завершенні хочеться звернути Вашу увагу на те, що по суті, єдиним негативним наслідком реакції (правильної, неправильної) на запит податкової, буде тільки призначення позапланової податкової перевірки.

Однак, правильність реакції, правильність аналізу даного запиту і правильність підготовки до відповіді на дане питання все-таки варто довірити професійним адвокатам по податках.

рекомендую до прочитання
Що робити якщо потрапив в ДТП і не винен?

     У наш час автомобіль не являється предметом розкоші, а скоріше служить засобом пересування. Але…

Правові механізми захисту прав кредитозаемщиков (боржників)

Багато хто погодиться, що в умовах політичної нестабільності, економічної кризи повертати кредитну заборгованість…

Як купити квартиру в новобудові через членство в кооперативі

При покупці квартири в новобудові на стадії будівництва потрібно пам'ятати - Ви не купуєте право власності…

Скасування печаток: наслідки та перспективи.

Скасування печаток в Україні 2017. Скасування печаток для юридичних осіб