Новини права Жертвам шахраїв повернуть кошти, а процедура отримання кредиту ускладниться ще більше.

Жертвам шахраїв повернуть кошти, а процедура отримання кредиту ускладниться ще більше.

Жертвам шахраїв повернуть кошти, а процедура отримання кредиту ускладниться ще більше.
Нещодавно Нацбанк України опублікував проект документу, згідно з яким банки повинні будуть повертати втрачені гроші особами. які постраждали від шахраїв.

Які ж саме зміни несе в собі ця Постанова розповів для журналістів Segodnya.ua адвокат, радник ЮК "Riyako&Partners" - Олексій Панов.

Як показує статистика - кількість безготівкових операцій значно вище ніж готівкових. Однак, обібрати ваш рахунок через карту для шахраїв не складає особливих складнощів.

 

Які ж саме зміни пропонує Нацбанк в Постанові:

 

  • після отримання повідомлення від клієнта банк повинен в обов'язковому порядку відновити залишок на рахунку до того стану, в якому він був перед здійсненням такого (несанкціонованого) переводу, але не пізніше наступного робочого дня. Однак, це можливо лише якщо у банку немає сумнівів що в такій операції винен сам клієнт;
  • користувач несе всі збитки, пов'язані з переводом, який оскаржується, якщо банк доведе, що така операція була вчинена по вині клієнта (діями чи бездіяльністю);
  • банк-емітент має право не повертати користувачу на його рахунок суму в розмірі 20 НМДГ (бл.350 грн.) у випадку якшо перевод був здійснений з використанням втраченої картки або неправомірного використання платіжної картки і користувач одночасно повідомив про здійснення такого платежу.

Як же банки будуть повертати втрачені кошти?


Насправді, на сьогодні також існує механізм повернення коштів втрачених через шахраїв. Але він досить складний і не обходиться без судового процесу.
В ЦК України передбачено, що у разі несанкціонованого зняття грошей з рахунку клієнта банк повинен негайно повернути ці гроші, якщо тільки інше не передбачено законом або договором.
Окрім того, це питання регулюється ЗУ "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" та постановою НБУ "Про здійснення операцій з Використанням електронних платіжних засобів" №705 від 2014 р. Однак, по своїй суті ці два документи суперечать один одному. Якщо в Законі прописано, що банк повинен повернути клієнту гроші протягом 90 днів, то в Постанові сказано, що банк несе відповідальність за повернення грошей тільки з моменту, коли клієнт повідомить йому про інцидент. Тобто банк не несе відповідальність за ті гроші, які шахраї зняли до того, як клієнт заявить про це. Ця норма передбачає, що клієнт повинен наперед повідомляти банку, що його можуть пограбувати і списати з його рахунку гроші. Яким чином це можна застосувати на практиці - незрозуміло, але саме через такі суперечності справи доходять до судів, де банки спокійно можуть довести свою правоту, керуючись чинним законодавством.

Втратили картку - повідомте банк!


Незрозумілим залишається питання "як саме банки будуть доводити, що втрата сталась саме з вини клієнта (окрім випадків явної недбалості: забув карту в банкоматі, повідомив пін-код сторонній особі та ін.)

Ускладниться і процедура отримання кредиту.


Ще один документ Нацбанку на який варто звернути увагу - це Постанова Нацбанку №70 від 16 травня 2019 року "Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України".

Згідно з цією постановою, банки при видачі кредитів повинні будуть ретельно перевіряти своїх клієнтів і враховувати дані з Кредитного реєстру НБУ, а також всі кредитні ризики перед видачею позик для громадян і бізнесу (раніше банківські структури не враховували відомості з реєстру НБУ при видачі кредитів і приймали рішення про те, чи видавати кредит чи ні, повністю самостійно). Жодних нових документів банк у Вас просити не буде.

Але, з введенням нових правил банки:

  • отримають доступ до даних Кредитного реєстру НБУ;
  • зможуть запитувати і обмінюватися інформацією щодо кредитного рейтингу того чи іншого претендента.

Тобто, тепер, щоб не потрапляти в групу ризику і не отримати відмову в майбутньому, громадянам необхідно уважніше ставитись до викоання своїх обов'язків щодо інсуючих кредитів в будь яких банках.

рекомендую до прочитання
засідання Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ. в р .. Києві. засідання Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ. в р .. Києві.

4 березня наша адвокат - Зінаїда Чуприна відвідала засідання Комітету медичного і фармацевтичного права…

Круглий стіл «Права дитини в лоні Конвенції ООН: міжнародні стандарти та національні гарантії у медичній та юридичній практиках» Круглий стіл «Права дитини в лоні Конвенції ООН: міжнародні стандарти та національні гарантії у медичній та юридичній практиках»

24 листопада 2019 р. наша адвокатка, керівниця кримінальної практики ЮК "Riyako&Partners" - Зінаїда Чуприна…

Обов'язок по сплаті податку на доxоди фізіческіx осіб

Обов'язок по сплаті податку на доxоди фізіческіx осіб може виникати не тільки в разі здійснення підприємницької…

Бюст Маршала Жукова повернули на його законне місце Бюст Маршала Жукова повернули на його законне місце

Бюст Маршала Жукова повернули на його законне місце 11 липня. Відновити його первісний стан пообіцяли…